Investice a profesionální sportovci díl 3.

 Jaké jsou nejčastější chyby sportovců při investování?

“Není to člověk, který mi několikanásobně zvýšil hodnotu mých prostředků, ale byl to někdo, kdo pro mě představoval jistotu. Nesnažil se mi prodat ten či onen produkt a obecně mě vzdělával ve financích.“ říká Jiří Welsch o svém poradci z USA.

Sportovci jsou jako veřejně známé osoby často atakem všemožného šejdířství a podvodníků. Zkušenosti s pochybnými poradci má i Viktor Kolář ze Sport Investu: „Ataků je relativně hodně. Pro ně jsou sportovci bezbranné bytosti. Chápání sportovců bývá takové, že nemají ekonomické, ani právní povědomí. Jsou často první z obětí, u nichž si myslí, že je osloví a bude to rychlé a jednoduché,“ říká pro časopis Forbes.

Sportovci se od mala věnují převážně sportu, a to často na úkor vzdělání. Jejich denní/týdenní program je stereotypní: trénink – škola – trénink a většinou jim neumožňuje věnovat škole tolik, kolik by měli. Nemluvě o volném čase… A tak více a více žijí ve své bublině, která je vzdálená starostem běžného života. Kromě jiných aspektů to má negativní vliv i na finanční gramotnost, uvědomování si hodnoty peněz a správné hospodaření s nimi.

Mezi nejčastější chyby, kterých se sportovci při investování dopouštějí, patří:

  • Investování do rizikových nástrojů: Profesionální sportovci často chtějí rychle zbohatnout, a proto investují do rizikových nástroj,ů u kterých si neuvědomují míru rizika. To může vést k velkým ztrátám.
  • Investují a dělají rozhodnutí sami: Sportovci často investují bez odborné rady, neuvědomují si rizika investice a často to nezapadá do dobře nastaveného finančního plánu.
  • Investují s několika “odborníky”/prodejci najednou: Narážejí na prodejce produktů, kteří jim bez znalosti jejich finančního plánu, ostatních nástrojů prodají další a další produkt jen pro to, aby zinkasovali provizi.
  • Výběr špatného finančního poradce: V lepším případě spolupracují s někým, jehož odbornost a kvality jsou na nízké úrovni a v tom horším na někoho, kdo je vědomě “oškube”.
  • Nedodržování investiční strategie: Profesionální sportovci také často investují bez jasného plánu. To může vést k tomu, že investují do nesprávných nástrojů, ve špatném čase nebo realizují ztrátu, když nemají a naopak.
  • Investice do vlastního podnikání a jejich řízení (restaurace apod.): Během kariéry by měli mít s investicemi co nejméně starostí, měli by se soustředit na sportovní kariéru a nestarat se o provozní záležitosti v nějaké společnosti. Po skončení sportovní kariéry pak zase často chybí zkušenosti pro provozování firmy a nejeden pokus o podobné podnikání skončil krachem.

Mít své peníze pod kontrolou bez nutnosti pro jejich zhodnocování vynakládat přílišnou energii je pro aktivní sportovce naprosto klíčové. Jak říká Pavla Paska pro Forbes starosti o finance jsou tím posledním, co by sportovci měli řešit: „Každá zbytečná starost zanáší fotbalistovi hlavu a komplikuje mu koncentraci na to, co je jeho jediným úkolem. Tím úkolem je podávat na hřišti špičkové výkony, a právě díky tomu si přijít na velké peníze.“

Chtěli byste mít parťáka/spoluhráče, který Vám pomůže identifikovat a vyhnout se chybám při investování? Zavolejte nebo napište email a rád se s Vámi setkám.

Zdroje: Teoriepeněz.cz, Finančně negramotní, Forbes

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru